به گزارش روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری خدمات صنایع روستایی عشایری جاهد، دانشگاه "ییل آمریکا" در گزارشی نوشت:

انقلابی با انرژی خورشیدی در مزارع هند در جریان است. تا سال 2026، بیش از 3 میلیون کشاورز آب آبیاری مورد نیاز مزارع خود را با استفاده از پمپ های خورشیدی از زیرزمین تامین خواهند کرد. استفاده تقریبا نامحدود این کشاورزان از این منابع رایگان آب برای تولید بیشتر محصولات کشاورزی، زندگی آنها را متحول می کند اما تا زمانیکه این منابع آبی پایان یابند.

ایالت بیابانی راجستان در هند، بیش از هر ایالت دیگری در این کشور پمپ خورشیدی دارد. در دهه گذشته، دولت پمپ های خورشیدی یارانه ای را به تقریباً 100 هزار کشاورز داده است. این پمپ ها اکنون بیش از یک میلیون هکتار را آب می دهند و باعث شده اند که مصرف آب کشاورزی بیش از یک چهارم افزایش یابد. اما در نتیجه این فرایند، سطح آب به سرعت در حال سقوط است. برای جایگزینی آبی که به روی زمین پمپ می شود، باران کمی وجود دارد. در برخی مکان ها، سنگ های زیرزمینی اکنون تا 400 فوت زیر زمین خشک شده اند.

سومیا بالاسوبرامانیا، اقتصاددان بانک جهانی با تجربه گسترده در زمینه سیاست آب، در ژانویه هشدار داد موفقیت پمپ های خورشیدی "قابلیت حیات بسیاری از سفره های زیرزمینی را در معرض خطر خشک شدن تهدید می کند."

استفاده از پمپ های خورشیدی به سرعت در میان جوامع روستایی در بسیاری از مناطق محروم از آب در سراسر هند، آفریقا و جاهای دیگر گسترش یافته است. این دستگاه‌ها می‌توانند در تمام طول روز بدون پرداخت هزینه، بدون نظارت دولت، از آب زیرزمینی بهره ببرند.

اما این انقلاب هیدرولوژیکی با انرژی خورشیدی در حال تخلیه ذخایر آب زیرزمینی تحت فشار است - که به عنوان آب های زیرزمینی یا سفره های زیرزمینی نیز شناخته می شود. 

نوآوری که در ابتدا می‌توانست مصرف سوخت فسیلی را کاهش دهد و در عین حال به شکوفایی کشاورزان کمک کند، به سرعت به یک بمب ساعتی زیست‌محیطی تبدیل شده است.

در بیشتر قرن بیستم، آبیاری مصنوعی زمین‌های کشاورزی به لطف سرمایه‌گذاری دولت و بانک جهانی در مخازن و شبکه‌های کانال‌ها برای رساندن آب به مزارع رونق گرفت. 

اما بسیاری از این سامانه ها به محدودیت های خود رسیده اند. رودخانه ها در حال تخلیه شدن هستند و سرمایه گذاری جدید درکار نیست. بنابراین در سه دهه گذشته، صدها میلیون کشاورز در مناطق گرم و خشک، از مکزیک گرفته تا خاورمیانه و جنوب آسیا، به تامین آب خود از زیرزمین روی آورده‌اند.

نظارت بر ذخایر زیرزمینی به صورت مجزا در بهترین حالت نامتوازن است. آنها اغلب دور از دید و ذهن هستند. اما مطالعه داده های تاریخی حاصل از پایش چاه ها در 1700 سفره آب در 40 کشور که در ژانویه منتشر شد، نشان می دهد که کاهش "سریع و شتابانی" در ذخایر سفرهای آب های وجود دارد.

اسکات جاسچکو، یک کارشناس سیاست های آبی در دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا طی تحقیقی اعلام کرد سطح آب هر سال 3 فوت یا بیشتر در هند، ایران، افغانستان، اسپانیا، مکزیک، آمریکا، شیلی، عربستان سعودی و سایر کشورها کاهش می یابد.

آژانس‌های کمک‌رسان و دولت‌ها به پمپ‌های خورشیدی یارانه می‌دهند تا تولید غذا را تقویت کنند، فقر را کاهش دهند و انتشار سوخت‌های فسیلی را کاهش دهند.

پیامدهای این امر برای آینده عمیق است. 

مها جین، که در مورد پایداری سیستم‌های کشاورزی در دانشگاه میشیگان مطالعه می‌کند، می‌گوید: "تهی شدن آب‌های زیرزمینی در حال تبدیل شدن به یک تهدید جهانی برای امنیت غذایی است. اما به جای توقف برداشت از آب های زیرزمینی، سیاست گذاران با ارتقای انرژی خورشیدی به عنوان وسیله ای برای رساندن آب زیرزمینی بیشتر و ارزان تر به مزارع، تلاش می کنند."

انقلاب خورشیدی در مزارع با بهترین نیت اتفاق می افتد و از فناوری استفاده می کند که به طور گسترده برای محیط زیست مفید است. کشاورزان این واقعیت را دوست دارند که پمپ های فتوولتائیک (PV) آنها به سوخت دیزل گران قیمت و آلاینده یا اتصالات شبکه نیاز ندارند. پس از نصب، آنها می توانند تمام روز بدون هیچ هزینه ای کار کنند، محصولات غذایی بیشتری بکارند، یا به صاحبان خود اجازه دهند تا کسب و کار خود را گسترش دهند به گونه ای که با غروب خورشید با راه اندازی پمپ های دیزلی به استخراج آب ادامه می دهند.

آژانس های توسعه و دولت ها به همان اندازه مشتاق هستند. آنها به پمپ های خورشیدی برای تقویت تولید مواد غذایی، کاهش فقر، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از سوخت های فسیلی و کاهش تقاضای رو به رشد در شبکه های برق بیش از حد یارانه می دهند. اما جنبه منفی دراز مدت این انقلاب خورشیدی بزرگ به نظر می رسد.

این بحران به ویژه در هند شدید است.

توشار شاه، اقتصاددان آب در موسسه بین المللی مدیریت آب، می گوید که پرجمعیت ترین کشور جهان "در آستانه یک انقلاب در روی آوردن به پمپ های آبیاری خورشیدی قرار دارد". 

دولت هند قصد دارد تا سال 2026 تعداد پمپ های خورشیدی را بیش از ده برابر و به 3.5 میلیون عدد برساند.

این کشور در حال حاضر بزرگترین مصرف کننده آب زیرزمینی در جهان است و کشاورزان هر ساله حدود 50 مایل مکعب آب بیشتری نسبت به جایگزینی باران های موسمی در مزارع خود پمپاژ می کنند.

این اقتصاددان می گوید بدون کنترل این فرایند، انرژی خورشیدی اوضاع را بدتر می کند.

کشورهای جنوب صحرای آفریقا نیز به زودی در همین مسیر قرار خواهند گرفت. آب های زیرزمینی کم عمق در زیر مزارع در بسیاری از نقاط در سراسر قاره وجود دارد. اما هزینه خرید سوخت دیزل برای بسیاری از کشاورزان بسیار بالاست و بیشتر مناطق روستایی به شبکه برق متصل نیستند. 

جاکومو فالچتا، اقتصاددان انرژی و محیط زیست در مؤسسه بین‌المللی تحلیل سیستم‌های کاربردی در اتریش می‌گوید، ورود پمپ‌های خورشیدی "یک عامل تغییر اصلی در مزارع کوچک" در جنوب صحرای آفریقا است.

در حال حاضر نیم میلیون پمپ آبیاری خورشیدی در سراسر منطقه جنوب صحرا وجود دارد. 

مزارع با انرژی خورشیدی در یمن به قدری قوی پمپاژ می کنند که باعث "افت قابل توجهی در آب های زیرزمینی از سال 2018" شده است.

اصلی‌ترین چیزی که کشاورزان را از دسترسی به آب رایگان زیر پای خود باز می‌دارد، هزینه سرمایه تجهیزات است که معمولاً تا یک سال درآمد مزرعه را نشان می‌دهد. اما این ممکن است به زودی تغییر کند، زیرا هزینه ها کاهش می یابد.

کلودیا رینگلر، متخصص آب در موسسه تحقیقات سیاست غذایی بین‌المللی مستقر در واشنگتن، می‌گوید: "پتانسیل در آفریقا بسیار زیاد است. انرژی خورشیدی یک فناوری موفق است. موانع به طور فزاینده ای برطرف خواهد شد و آبیاری کشاورزی را متحول خواهد کرد."

فالچتا بر این باور است که محصولات باغی به دلیل نیاز آبی و ارزش اقتصادی بالا، بیشترین بهره را از آب اضافی در دسترس پمپ های خورشیدی خواهند برد. اما این فرایند، زنگ خطر را به صدا در می آورد. بانک جهانی هشدار می‌دهد که حتی ریزش‌های متوسط در سطح آب در بسیاری از سفره‌های کم عمق این قاره می‌تواند چاه‌هایی را خشک کند که زندگی بسیاری از ۲۵۵ میلیون نفری که بالای سرشان در فقر زندگی می‌کنند، را حفظ می‌کند.

چنین کاهش‌هایی همچنین می‌تواند اکوسیستم‌های رودخانه‌ای را که توسط آب‌های کم عمق زیرزمینی، از جمله تالاب‌ها و رودخانه‌ها که میلیون‌ها آفریقایی برای ماهی و منابع دیگر به آنها وابسته هستند، نابود کند.

بررسی های بانک جهانی نشان می دهد بهره‌برداری بیش از حد از آب‌های زیرزمینی "یک تراژدی کلاسیک عوام است - با تأثیرات تصاعدی که به‌طور نامتناسبی بر آسیب‌پذیرترین افراد تأثیر می‌گذارد".

با این حال، این بانک به همراه آژانس هم ردیف خود، "بانک توسعه آفریقا"، پروژه‌های پمپ خورشیدی مستقل را در توگو، نیجر و سایر نقاط در سراسر قاره تأمین مالی می‌کنند.