به گزارش روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری خدمات صنایع روستایی عشایری جاهد، دولت های اکوادور، هند، کنیا، لائوس، فیلیپین، اروگوئه و ویتنام گرد هم آمده اند تا یک طرح 379 میلیون دلاری را برای مبارزه با آلودگی ناشی از استفاده از آفت کش ها و پلاستیک ها در کشاورزی راه اندازی کنند.

پایگاه رسانه ای سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرد مواد شیمیایی نقش مهمی در کشاورزی ایفا می کنند و سالانه نزدیک به 4 میلیارد تن آفت کش و 12 میلیارد کیلوگرم پلاستیک در کشاورزی استفاده می شود.

این مواد شیمیایی برغم فوایدی که برای تولید مواد غذایی دارند، خطرات قابل توجهی نیز برای سلامت انسان و محیط زیست دارند. سالانه حدود 11000 نفر در اثر اثرات سمی آفت کش ها جان خود را از دست می دهند و باقی مانده های شیمیایی می توانند اکوسیستم ها را تخریب کرده و سلامت خاک و توانمندی کشاورزان را در برابر تغییرات آب و هوایی کاهش دهند. سوزاندن پلاستیک‌های کشاورزی درهوای آزاد نیز بحران آلودگی هوا را تشدید کرده است به گونه ای که از هر 9 مرگ در جهان یک مورد به دلیل آلودگی هواست.

آفت‌کش‌های بسیار خطرناک و پلاستیک‌های کشاورزی درست مدیریت نشده، آلاینده‌های آلی سمی پایدار(POPs) را آزاد می‌کنند - مواد شیمیایی که در محیط تجزیه نمی‌شوند و هوا، آب و غذا را آلوده می‌کنند. این نهاده‌ها، عموماً ارزان‌تر از جایگزین‌های پایدار هستند و به کشاورزان انگیزه کمی برای اتخاذ شیوه‌های بهتر می‌دهند.

برنامه مالی مدیریت و کاهش مواد "شیمیایی – کشاورزی" یا - FARM - به رهبری برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد با حمایت مالی از سازمان جهانی تسهیلات زیست محیطی ، به دنبال تغییر این رویه است تا با ارائه استدلال اقتصادی برای بانک ها و سیاست گذاران، آنها را به اتخاذ تخصیص منابع مالی و  سیاست هایی تشویق کند تا به کشاورزان در قبول گزینه های غیرشیمیایی یا کمتر سمی کمک کند.

هدف از این برنامه پنج ساله جلوگیری از انتشار بیش از 51000 تن آفت کش های خطرناک و بیش از 20000 تن زباله های پلاستیکی در محیط و در عین حال جلوگیری از انتشار 35000 تن دی اکسید کربن و حفاظت از سه میلیون هکتار اراضی در برابر فرسایش زمین است.